סה"כ צפיות בדף

יום רביעי, 17 ביוני 2015

פרגון היא לא מילה גסה


במאמר הזה ננסה לפתור את חידת הפרגון וננסה להבין האם פרגון היא באמת מילה גסה? עד כמה אנחנו באמת יודעים לפרגן? כמה אנחנו זקוקים לפרגון מהסביבה? האם אנחנו יודעים לפרגן לעצמנו?
אז זהו, מסתבר שכן! כמו שאנו זקוקים לפרגון כאוויר לנשימה מהסביבה שלנו הדבר נכון גם לסובבים אותנו וזה תקף לבן / בת הזוג, לילדים, להורים שלנו, לחברים ולפעמים גם לגופים יותר גדולים כמו מקום העבודה, הקהילה הקרובה ואפילו מדינת ישראל שמשוועת לפרגונים מידי פעם (נגיע אליה בהמשך).
היכולת לפרגן היא מעלה מהדרגה הראשונה, בואו נראה איך אפשר ליישם אותה ביעילות.
בחן את עצמך:
האם שאלת את עצמך לאחרונה את אחת מהשאלות הבאות?
 • איזה משפחה לא מפרגנת יש לי....למה לעזאזל?
 • למה כל כך קשה להוציא מילה טובה?
 • למה אני לא מפרגן לעצמי יותר?
 • כל כך קשה לפרגן....הרי זה לא עולה כסף!
 • מתי אני פרגנתי פעם אחרונה לסביבה שלי?
משמעות המילה פִרְגּוּן:
ראשית בואו נסביר מה הפירוש המילוני למילה פִרְגּוּן - משמעו התייחסות אוהדת להצלחות האחר ללא הבעת קנאה. המילה פרגון יובאה מיידיש מהמילה פֿאַרגינען (הגייה: (farginen)  שמשמעותה היא :"להרשות מתוך רצון טוב" (מתוך: ויקימילון).
למילה 3 פירושים עיקריים. הַחְמָאָה, הִלּוּל ושִׁבּוּחַ
יתרונות הפרגון:
 • כשאתם מפרגנים לאחרים יש הרגשה טובה עם עצמנו של נתינה, נדיבות וחיוביות. אתם מתעלים על הסביבה שלכם ויוצרים אווירה חיובית שמייצרת שיתוף פעולה.
 • כשמפרגנים לכם אתם מרגישים מאושרים, מוערכים, נחוצים ועוצמה מרבית שהסביבה הקרובה רוצה בטובתכם ובהתפתחותכם האישית.
למה קשה לפרגן? 
אנשים רבים אינם מפרגנים, רוב הפעמים זה לא מגיע ממקום שלילי או צרות עין, ישנם מספר סיבות לכך שמילת פרגון שתצא מפיהם היא נדירה ובעלת שכיחות נמוכה:
 • חשיבות - הם לא מכירים בחשיבות הפרגון ולא רואים זאת ראשון במעלה בהתנהלות הבין אישית.
 • לא מפרגנים לי אז למה אני אפרגן לאחרים.
 • בושם זמני - יש המאמינים שפרגון מוביל לבישום המפורגן דבר שמסיט אותו מהעיקר של המשך העשייה ולא התבשמות מיותרת על הצלחה כזאת או אחרת.
 • ביקורתיות - בני אדם הם ביקורתיים מטבעם, ברגע שמינון הביקורת גבוה מהרגיל זה יגרום לייתר את הפרגון.
 • קנאה – לא תמיד יש לנו שליטה על זה. רגש הקנאה יכול להתעורר בשל כל יתרון הקיים לאדם אחד על אחר. קנאה מתקיימת בעקבות הרצון להיות במצבו הקיים של אדם אחר, רגש זה נחשב לחזק ומתסכל במיוחד.
 • תחרותיות - תכונת אופי נרכשת שמקורה בחינוך ו/או השפעת הסביבה, לטוב ולרע. כפועל יוצא, היא לרוב תלווה בתכונות אופי מאותו רציונל, כגון: הישגיות, שאפתנות, כושר הישרדות ועוד. תחרותיות, בהיותה תכונת-אופי, לרוב אינה מהוה מאפיין זמני ומזדמן, אלא סוג של קו מנחה המאפיין את שגרת חייו של המחזיק בה, והיא באה לידי ביטוי באופן רציף בחשיבתו, השקפת עולמו, תגובותיו ודרכי פעולתו.
פרגון עצמי:
שנייה לפני שאנחנו שמים את כל כובד המשקל של העולם על הכתפיים שלנו בואו נעצור לרגע...ונשאל את שאלת המפתח: האם אני מפרגן לעצמי?
בהרבה מקרים אנו מוצאים את עצמינו מתמודדים עם "המובן מאליו" ומקבלים אותו בלי לשאול שאלות. אז רגע....תנשמו עמוק ותשאלו מה עושה לי טוב? מהו זמן האיכות הטוב ביותר שלי ומתי לקחתי אותו לאחרונה.
איך עושים זאת?
תעצמו את העיניים לרגע ותנסו להפליג במחשבתכם אל המקום שבו הייתם רוצים להיות ומה שהיה עושה לכם טוב. כנראה שלקריביים לא תגיעו באותו הרגע וגם לא לאוורסט אבל יום כיף עם הבן / בת הזוג, משחק עם הילדים, ללכת לחוף הים, לנגן, לרוץ, לצלול ועוד. כל אלה הם ברי השגה מבלי לעלות על מטוס. אז לא צריך לעשות הכול בבת אחת ואם אתם לא יודעים איך להגיע לשלב היישום הייתי ממליץ להשתמש בטבלה הבאה (לסרטון מודל דחוף חשוב ב- 90 שניות - כאן):

חשיבות
מורכבות
חלון לביצוע (עפ"י מודל דחוף חשוב)
נמוכה
נמוכה
חלון החלומות
גבוהה
נמוכה
חלון לביצוע מידי
נמוכה
גבוהה
החלון הגזלן
גבוהה
גבוהה
החלון הדחוי

תשבצו את הפעילויות שחשבתם עליהם ובטווח הקצר תיישמו את הפעילות הראשונה שממוקמת בחשיבות – גבוהה ובמורכבות נמוכה (החלון לביצוע מידי). את הפעילות בחשיבות ומורכבות גבוהה תתכננו כל שהחשיבות תישאר גבוהה אבל המורכבות תקטן לנמוכה ותקבעו לכם יעד להשיג גם את זה.

פרגון  בין בני זוג:
פרגון אמיתי בין בני זוג הוא מתכון מנצח לזוגיות בריאה וארוכת שנים. אחד המכשולים העיקריים של תקשורת לקויה בין בני זוג משויך לחוסר פרגון. תשאלו את עצמכם "מה עשיתי היום בשביל הזוגיות?" אפשר להפתיע את הבן / בת זוג עם פתק על המקרר או יותר טוב להגיד את מה שכתוב בפתק (מרוב התרגשות שלא תשכחו כלום) פנים אל מול פנים.
דוגמה לפתק לבת הזוג:
"אשתי היקרה, אני לא מרבה לומר לך אבל מפרגן לך מכל הלב על מי שאת, על המסירות שלך ובעיקר על הסובלנות שלך, אני יודע שלעיתים אני לא קל, חוזר עצבני מהעבודה, שוכח את הכלים בכיור, מפספס באסלה אבל הסובלנות שלך והיכולת להכיל אותי יקרה מפז, אוהבבב אותך היום יותר מאתמול ומחר יותר מהיום".
דוגמה לפתק לבן הזוג:
"בעלי היקר, אני מודה לך על החיים המשותפים איתך, על כך שאתה מקשיב לי ונותן לי משענת וכתף שאני צריכה פעם אחרי פעם. זה לא מובן מאליו ואני מפרגנת לך מכל הלב על מי ומה שאתה בשבילי ובשביל הילדים! אוהבתתתתת""

פרגון למדינה:
קל לנו מאוד להשתלח במדינה הקטנה שלנו שהרבה פעמים היא חבוטה, מנודה ושסועה. לא נמצא מקום אחר בעולם שיכולים לקרוא לו בית כמו ישראל. אחרי הפקקים, הארנונה, הבחירות לממשלה כל שנתיים, הפילוג בעם ועוד....
 • אף מדינה בעולם לא משתווה למעצמת ההייטק הישראלי יחסית לגודל שלנו, תעשיית ההיי טק בישראל נמצאת בחזית הטכנולוגיה בעולם.
 • "אנחנו על המפה ונישאר על המפה, לא רק בכדורסל אלא בהכל" - טל ברודי
 • בשנים האחרונות, זכו ארבעה מדענים ישראליים בפרסי נובל. (בכלכלה, בספרות ובכימיה). עובדה זו כשלעצמה מוכיחה, עד כמה מתקדם המחקר המדעי בישראל.
 • אחרי הכל אנחנו עוד פה ואף אחד לא יזיז אותנו מפה. תודה לך מדינה שלי שאת שומרת עליי ועל ילדיי.
10 הדיברות:
 1. "ברור מאליו" - אויב שצריך להילחם בו, לא לקבל דברים כמובנים מאליהם גם ברמה האישית וגם ברמה הבין אישית. צריך לדעת להעריך את הדברים קטנים כגדולים ולא לשים אותם בצד כי זה "ברור מאליו". שום דבר אינו ברור מאליו!
 2. פרגון עצמי"  - תפנקו את עצמכם מגיע לכם, לפני כל העולם שימו את עצמכם במרכז כי מגיע לכם!
 3. "פרגנו לא כדי לקבל פרגון בחזרה" – פשוטו כמשמעו פרגנו כי מגיע למושא הפרגון לקבל ולא מתוך אינטרס אישי לקבל פרגון בחזרה.
 4. "מנגנון ההפתעה" – פרגנו למישהו שלא ציפה ממכם לקבל פרגון, משהו שלא בא לכם בטבעיות. אם זה קולגה בעבודה שלא מסתדרים אתו כהלכה, פעולת הפרגון יכולה לסלול דרך לשיתוף פעולה.
 5. "חינוך מגיל צעיר" – למדו את הילדים שלכם את תורת הפרגון, חנכו את הדור הבא שיגדל ויפתח את היכולת המופלאה הזו.
 6. "חצי הדרך" - רצוי לפרגן גם בחצי הדרך ולא רק כשהמטרה תושלם. יש סיכוי רב שללא המילה הטובה הדלק שמניע את המשימה ייגמר והמטרה לא תושג לעולם.
 7. "מינון נכון" - אין סרגל שיודע למדוד את המינון הנכון של חוסר פרגון מצד אחד לקיצוניות של עודף פרגון מהצד השני. צריך למקם את עצמכם בסקאלה במקום טוב באמצע. 
 8. "להסתכל רק קדימה" - מצאתם את עצמכם מצטערים שלא פרגנתם למי שהגיע לו, תסתכלו קדימה ותלמדו מזה. אין מה לבכות על פרגון שלא נשלח.
 9. "פרגון בגובה העיניים" - פרגון פשוט, בשפה ברורה, ישירה ומובנת. כך יהיה לכם יותר קל לתקשר וכך לצד השני יהיה יותר קל לקבל.
 10. תפרגנו באהבה או שלא תפרגנו בכלל!
======================
לקטלוג הרצאות העשרה לכל הגילאים:
https://www.uri-eliyahu.co.il/lectures-catalog

לאימון אישי בתחומים של קבלת החלטות, ניהול קריירה, ניהול זמן וחשיבה חיובית:

לאימון עסקי להצלחה כלכלית ושיווק נכון ויעיל של העסק דרך הרשתות החברתיות:
https://www.uri-eliyahu.co.il/business-coaching

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה